Zirkonyum Diş

zirkonyum diş
zirkonyum diş

Zirkonyum Diş Kaplama – Estetik Sağlam Ömürlük

Beyaz en iyi diş materyali üzerine porselen uygulanan işleme zirkonyum diş kaplama denilmektedir. en iyi sabit protez diş çeşitleri arasındadır. Özellikle son yıllarda oldukça popüler bir uygulama haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi, pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlamasıdır. Beyazlatma çabalarına sonuç vermeyen ciddi anlamda renk değişimi yaşanmış sahip kişiler tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Ama herhangi bir sebepten bazı dişlerini kaybetmiş insanlar da bu tip protez yaptırabilmektedirler. Köprü ve kaplama yapımında da faydalanılmaktadır.

Özellikleri
Zirkonyum diş ışığı geçiren yapısı sayesinde doğal dişlerle uyum sağlaması kolaydır.
-Kullanılan diğer metallerde renk değişimi olmasına rağmen uygulamasında böyle bir durum olmamaktadır ve uzun yıllar kullanılabilir.
-Diğer taraftan zirkonyum diş maddesi oldukça da sağlam bir maddedir. Üzerine kaplanan porselene yüksek seviyede dayanıklılık kazandırmaktadır. Diğer metallere nazaran daha estetik bir görünüm vermektedir.
-Diğer bir avantajı da sağlığa zararlı bir etkisinin ve metal içermediğinden alerjik reaksiyon riskinin bulunmamasıdır.
-Bu tarz uygulamanın üretimi, bilgisayar destekli cihazlar sayesinde hatasız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
-Ağız kokusuna sebep olmamaktadır ve rengi sabit kalmaktadır. Çok koyu renk dişlerde dahi başarılı sonuçlar alınmaktadır.
-Bu tür uygulamalarda porselen ile dişler arasında bakteri yerleşebilecek bir alan kalmadığından altının çürüme ihtimali çok düşük olsa da böyle bir ihtimal vardır.

Maliyeti metal porselenlere göre daha pahalıdır. Ancak dayanıklılığı ve estetik duruşunun kalıcılığı sayesinde daha ucuza gelmektedir. Çin malı kalitesiz zirkonyum diş kaplaması piyasada mevcuttur ve fiyatları uygundur. Ancak ömrü uzun değildir.

Yüzeyinden 1-2 mm traşlama yapılarak dişler bir miktar küçültülür ve et problemsiz durumdayken hassas bir ölçü alınır. Laboratuvar ortamında uygun renkte zirkonyum ve porselen yapıları işlenerek klinik ortamda uyumlu hale getirilir. Sonrasında bu işe özel yapıştırıcılarla isteğe bağlı olarak kalıcı ya da geçici olarak yapıştırılır. Düzenli kontroller yapılarak uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Değiştirilmek istendiğinde de kesilerek çıkarılabilmekte ve herhangi bir zarar verme durumu olmamaktadır. Kesim aşmasında lokal anestezi kullanılmakta ve sonrasında geçici bir kaplama ile sıcak ve soğukta sızlama yaşanmasının önüne geçilmektedir. Genel itibariyle bazı hastalarda hafif sızlama dışında bir sıkıntı yaşanmadan uygulama tamamlanır.

Doğal olan dişlerin fırçalandığı şekilde fırçalanarak ağız temizliği yapılabilir. Ayrıca araları için ip ve köprü altında kalan eksik bölgeler için de “superfloss” adlı ürün kullanımı önerilir. Düzenli kontrollerle de yaşanması muhtemel problemler önceden belirlenerek gerekli önlemler alınmış olur.

Her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak gelişim çağında çene büyümesine bağlı aralanmalar olabileceğinden ve bu durum da sık sık yenilenmesini gerektireceğinden 16 yaş altındakilere önerilmemektedir. Çok aralıklı dişlerde de kırılma ihtimali göz önünde bulundurulduğundan tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bu tip rahatsızlığı olanlarda önce bu rahatsızlığın iyileştirilmesi sağlanır daha sonra uygulamaya geçilir.

Uygulama ne kadar sürede tamamlanır?
Diş etinde herhangi bir problem olmayan kişilerde 5 gün içinde uygulama tamamlanır. Hekim ve hastanın tam anlamıyla memnun olduğundan emin olunması için uygulama birkaç kez prova edilebilir.

34 yorum

 1. Selam, bende dişlerime zirkonyum kaplama yaptırmak istiyorum. Tahmini olarak kaç gün sürer. Yani alt 10 civarı üst ise gene 10 tane civarı zirkonyum diş yaptırmak için tedavi süresi ne kadardır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Slm lar benim disimin hepsi kaplama on ust disime kanal tedavi uygulandi fakat birisi hasar gordu ikili oldugundan sallaniyor simdi 4 adet on ust bolgesine zolikonyum kaplama yapilmasi gerek fiyat ogrenmek istiyorum saygilar

 2. Merhaba. Toplam 14 adet ust cene zirkonium kaplama istiyorum. Istanbulda yasamiyorum fakat onumuzdeki haftanistanbula geliyorum carsamba ordayim ve 10 gun gibi bir vaktim var bana acil donus yaparsaniz memnun olurum zira vaktim kisitli ve karar verdikten sonra hemen inumuzdeki hafta basliyacagim tedaviye.

 3. Bunlardan 20 tane bana lazım ama zirkonyum hakkında pek bilgim yok yani bu zirkonyum nasıl bir diş çeşitlerinden yada ömürlük olarak kullanabilirmiyim acaba?

 4. Ön dişlerimde görsellik sorunum var. tahminim 16 dişime ziryonkum yapılacak.toplam maliyetim en azından tahmini net olmasada nekadar olur.istanbul dışından gelecegim icin kaç günde yapılır.teşekkürler

 5. Ön dişlerimde görsellik sorunum var. tahminim 16 dişime ziryonkum yapılacak.toplam maliyetim en azından tahmini net olmasada nekadar olur.istanbul dışından gelecegim icin kaç günde yapılır.teşekkürler

 6. Merhabalar, Dislerimi hem görünüm hemde dis araalrina gittiginden rahatsiz oldugumdan Zirkonyum Kaplama yaptirmak istiyorum. Fiyatiniz nedir. 2 tanede esim icin implant yapilabilecek . onun da fiyatini verirseniz memnun olurum.

 7. 2018 yılında 16 kür kemoterapi ve 28 seans radyoterapi gördüm. Dişlerimde sallanmalar başladı. Ağızımda şuan 28 tane dişim var. Diş etlerimde de çekilme var sanırım sallanmalar bu yüzden oluyor olabilir. Kısacası ben de zirkonyum yaptirabilirmiyim. Eğer yatırabiliyorsam fiyat alabilirmiyim.iyi çalışmalar.

 8. Komple zirkonyum fiyatlarini ogrenmek istiyorum
  Yurt disinda yasiyorum her daim bakima gelemem bunun garantisi varmi
  Her daim bakim istermi benim dislerim sari renk.
  Cok cay icildiginde bu renk atarmi?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.