Vidalı Diş Avantajlı mı?

vidalı-diş-avantajlı-mı
vidalı-diş-avantajlı-mı

Vidalı Diş Avantajlı Mı?

Olmayan diş(lerin) fonksiyonunun ve estetik görünümünün tekrar sağlanması amacıyla kullanılır. Bunun için de uygun malzeme kullanılır. Bu işlem vidalı diş kökünün çene kemiğine yerleştirilmesiyle uygulanır. Bu tip diş tedavisi günümüzdeki alternatiflerden doğal dişe en yakın olanıdır. Köprü ve protezler düşünüldüğünde konuşma ve çiğneme fonksiyonu daha iyidir. Tabii görüntüye önem verenler için doğal bir görünüm olduğu da söylenebilir. Böyle bir tercih edildikten sonra çeşitleri çoğalmıştır ancak en çok tercih edileni vida şekilli olanıdır. Tabii çeşitlilik fiyat farkı da ortaya çıkarmıştır. Fiyatların ortalama 700 civarı olduğu bilinmektedir ancak çok fazla üretilen implant durumu değiştirebilmektedir. Bunu da tercih ederken fiyatı kadar markası da çok önemlidir. Marka da fiyat belirlemede önemlidir. Ancak başarı konusuna bakıldığında sadece fiyat veya marka yeterli değildir. Özel malzemeden yapılmış bu uygulama tercih edilirken kemik durumu ve işlemi uygulayacak hekimin tecrübesi gibi birçok konu göz önünde bulundurulmalıdır.

vidalı dişlere bakıldığında belirli kalınlığının ve genişliğinin bulunduğu görülür. Bu sebepten dolayı da hastanın çenesindeki kemik yapısının istenen yükseklikte ve genişlikte olması bu en son ve en kaliteli diş tedavisinin uygulanmasının en önemli şartıdır. Başarılı olması da kemik yapısının sağlam olmasıyla olur. Aslına bakılacak olursa belirli bir yaş kriteri yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmayan genç hastalara bu işlemin uygulanması tercih edilmez.

Anestezi yönteminin uygun bir şekilde uygulanması durumunda bu işlemde acı duyulmamaktadır. Lokal veya genel anestezinin kullanılması hastanın tercihine bağlı bir durumdur. İşlem uygulandıktan sonra gece ağrı duyulabilir ancak bu ağrılar basit ağrı kesicilerle giderilebilir. Bu son diş tedavisinden sonra hastalar genellikle çok fazla bir ağrı duymadıklarını ve işlemin başarılı olması durumunda varlığını bile hissetmediklerini dile getirmişlerdir. Bu işlemden sonra çok fazla bir ağrı beklenmemektedir.

Bazı hastalar hassas bir şekilde yerleştirilmesinden hemen sonra protezleri takmak isterler. Ancak bu işlem hemen gerçekleştirilememektedir. İyileşme süreci ve kemiğin tam olarak birleşmesi 3 ile 6 ay arası sürmektedir. Bu sürenin uzamaması için yerine konan özel yapım malzeme üzerine çok fazla baskı uygulanmamalıdır. Ancak doktorun tercihi ile bu iyileşme sürecinde eski fonksiyonun yerine getirilmesi için uygun bir protez takılabilir.

Önemli olan bir diğer konu da temizliğidir. Bu konu fazlasıyla önemlidir. Takılan implantlar ağız içerisinde yabancı bir cisimdir ve bu sebeple temizliğine doğal dişlerden daha çok önem verilmelidir. Bu işlem ilk başta zor gibi görünse de öğrenildikten sonra pek bir zorluğu kalmayacaktır. Yeteri kadar zaman ve emek harcamak gerekir ve bu işlemin başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden biri de bakımdır.

Hekimin tecrübesi ve doğru işlemin uygulanması ile böyle bir sonuç gözlenmesi çok az bir olasılıktır. Ancak iyileşme sürecinde meydana gelen aksilikler böyle bir ihtimali ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda yerine konan bu malzemenin diş çekimi gibi bir yöntemle yerinden çıkartılması gerekir. İsteğe bağlı olarak yeni bir malzeme işlemi uygulanabilir.

İmplant uygulamasının en önemli avantajlarından biri güvenilir olmasıdır. Kullanımı rahattır hatta varlığı bile hissedilmez. İyileşme süreci geçtikten sonra protez uygulanabilir ve doğal bir görünümü vardır. Uzun ömürlüdür. İşlemin uygulanmasından 30 yıl sorunsuz kullanılabileceği saptanmıştır. Diğer işlemlere göre daha fonksiyonludur. Kanser ile ilgili şüpheye düşenler olsa da kanserle ilgili hiç bir bulguya saptanmamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.