Şeffaf Diş Teli

şeffaf-diş-teli
şeffaf-diş-teli

Şeffaf Diş Teli

Genellikle çocuklarda yaşanan diş bozukluklarının giderilmesini sağlayan bir bileşendir. Bu diş teli çocuklara uygulanabildiği gibi gençlere de uygulanabilmektedir. Bu yönteminin erken yaşlarda yapılmasının sebebi uzun süren bir bekleme sürecinin olmasıdır. O yüzden ne kadar erken müdahale edilirse o kadar sağlıklı bir sonuç alınacaktır. Bunun için hastanın ilk yani süt dişlerinin dökülmüş olması gerekir. Daha sonra bir bozukluk fark edildiyse hemen tedaviye başlanmalıdır. Yetişkinlere de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Görünümünden rahatsız olan bireyler daha fazla beklemeden bir hekime başvurmalıdırlar. Ortalama 1,5 sene gibi bir sürede sona erecektir. Rahatlamak için ne kadar erken harekete geçilirse o kadar iyidir. Ayrıca taktırmak başlarda alışması zor bir durum gibi gelse de zamanla kullanımı kolaylaşacaktır. Temizlik konusunda çok daha dikkatli olunmalıdır. Yemek artıkları iyice temizlenmeli ve bakteri oluşması engellenmelidir.

Uygulama da çeşitleri nelerdir?
Birden fazla çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerinde, yapımında kullanılan malzemenin yapısı, süresi gibi birçok farklılık mevcuttur. En doğru seçiminde hastanın tercihi ve hekimin tavsiyeleri etkili olmaktadır. 4 çeşit örneği vardır. Bu benzerlere bir göz atalım.

Metalik : Uzun yıllar çoğu kişi tarafından tercih edilmiş ve kullanılmış olan prototipidir. Hekimin ve hastanın ortak kararıyla seçilmiş ise operasyona başlanabilir. En güvenilir ve sağlam benzeridir. Fiyatı da diğerlerine göre daha ucuz yollu olduğunda çoğu hastanın ilk tercihi metalik biçimi olmaktadır.

Şeffaf : Görünümüne dikkat eden bireylerin ilk tercihi şeffaf örneği olmaktadır. Transparan olduğundan çok daha az dikkat çekmektedir. Fakat bakımı çok daha zordur. Daha hassas bir yapısı vardır ve dikkatle kullanılması gerekmektedir. Fiyatı diğer çeşitlerine göre çok daha ucuzdur. Basamakların zamanlaması da çok daha uzun olabilmektedir.

Arkaya takılan : Son yıllarda ortaya çıkan ve özellikle yetişkinler tarafından en çok tercih edilenidir. Bu stilde dişlerin ön yüzeyinde herhangi bir farklılık görülmez. Uygulama da ağzımızın arka kısmına yapıştırılarak dışarıdan görünmesi engellenir.

Telsiz olanlar: En kolay ve kullanışlı olanlarından biridir. Tak çıkar şeklinde kullanılabildiklerinden hiçbir uğraş gerektirmez. Bu şekilde olduğundan dışarıdan fark edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden yetişkinler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Peki, uygulaması nasıl yapılır?
Bu tarz metal tellerle aynı mantıkla yapılır. Acısız bir işlemdir ve kısa sürede tamamlanır. Önce üst bölgeye sonra alta uygulanır. Ortalama 30 dakikada işlem tamamlanır. Alışma süreci takılmasından çok daha uzun sürebilir. Özellikle hem alt hem üst dişlere takılıyorsa bu süreç çok daha uzun sürecektir.

Avantajları ve Dezavantajları
Her biçimin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu şekil braketlerde kendine göre olumlu veya olumsuz yönleri vardır.

Avantajları: Şeffaf olduğundan dışarıdan görünmemesi tek avantajı denilebilir. Çok daha az dikkat çektiğinden tercih edilmektedir. Bir avantajı da diğer stillerinden çok daha ucuza yaptırılabilmesidir.

Dezavantajları: Şeffaflık için birçok dezavantajı vardır. İlk olarak malzemesi metal tellere göre çok daha kalitesizdir. Çoğu sağlık merkezinde Çin malı, plastik malzeme kullanıldığından güvenilir değildir. Kullanılan malzeme plastik olduğundan çok daha zor kullanılmaktadır. Bu da dişlere zarar vererek tedavi sürecinin çok daha uzun olmasını sağlar. Malzeme metal kadar sert olmadığından kolaylıkla kırılabilir. Hastanın bu süreçte çok dikkatli olması gerekmektedir. Görünümüne özen gösteren hastaların şeffaf diş teli yerine farklı paradigmalara yönelmesi tavsiye edilir. Örneğin; telsiz plaklar ya da lingual olanı çok daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

2 yorum

  1. Merhabalar ben 18 yaşındayım öndeki dişlerimden bi tanesi geride (köpek dişimin yanındaki kesici diş) tel taktırmak istemiyorum tel dışında başka birşey yapılır mı? fiyatlarınız ne kadar? indirim yapılıyor mu? Ve tek bir dişin tedavi süresi ne kadar olur? Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

  2. Merhabalar ben 18 yaşındayım öndeki dişlerimden bi tanesi geride (köpek dişimin yanındaki kesici diş) tel taktırmak istemiyorum tel dışında başka birşey yapılır mı? fiyatlarınız ne kadar? indirim yapılıyor mu? Ve tek bir dişin tedavi süresi ne kadar olur? Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.