Protez Diş

protez diş
protez diş

Protez Diş Nedir? Nasıl Yapılır?

Vücudumuzun eksik veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremeyen kısımlarının yerine uygulanan yapay uygulamalara verilen addır. Kalbe stent uygulaması, kol ya da bacağını kaybetmiş kişilere bu işlevi yerine getirebilecek takma kol ve bacak uygulanması gibi. Aynı şekilde eksik ya da işlevini yerine getiremeyenlerin yerine uygulanan işlemler de protez porselen diş fiyatları adını almaktadır. Bunlarla ilgili uygulamalarda bu tür seçenekler de en son tercih edilen uygulamalardan biridir. Uygulamalar hem daha sağlıklı görünme hem daha sağlıklı beslenme hem de sindirim sistemi açısından oldukça önemlidir.

Ağızda meydana meydana gelen çürük sayısına çevre dokuların durumuna göre sabit ve hareketli olarak 2’ye ayrılmaktadır. Sabit, bozulan doğal olanların şeklini düzeltmek veya eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla yapılan ve kesilmiş üzerine yapıştırılan bir yöntemidir. İşlem sonrasında hasta tarafından çıkarılamazlar. Gerekli durumlarda hekim tarafından özel aletler kullanılarak veya kesilerek çıkarılırlar. Sabit olanların yapımında metal destekli porselenler ya da metal desteksiz tam porselenler kullanılabilmektedir. Sabit protezler kuron, köprü ya da lamina şeklinde olabilirler.

Hastaların istediklerinde çıkarabildikleri, eksik sayısının sabit telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanan için de hareketli denilmektedir. Bunlar bölümlü, tam veya üstü olarak ayrılmaktadır. Bölümlü hareketli olan, dayanak üzerinde tırnaklarla ve yumuşak dokudan desteklendiğinden dolayı doku destekli birşeydir. Dayanak üzerine gelen kroşelerle tutuculuğu sağlanır. Kancanın görünmesinin istenmediği durumlarda boşluğa komşu dişlerin kuronlanarak bu kuronlara döküm sırasında hassas tutucuların bağlanmasıyla yapılanlara hassas tutuculu, halk arasında bilinen adıyla çıt çıtlı protez adı verilmektedir.

Tam protezler diğer adıyla total olanalr hastanın ağzında kalmadığı durumlarda uygulanan bir şeklidir.. Kuvvet iletimi, destek ve tutuculuk, onun oturtulduğu doku tarafından sağlandığı için tamamen doku desteklidir. Bu uygulamalarda daha sağlıklı beslenme, daha sağlıklı ve özgüven içerisinde yaşama, sosyal hayatta başarılı olma ve kendini mutlu hissetme gibi psikolojik ve biyolojik etkilerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çok çürüdüğü ve dolgunun yetersiz kaldığı durumlarda kuron denilen sabit özellikte olanlar kullanılmaktadır. kaybedildiği durumlarda da hareketli olanlar kullanılmaktadır. Sabit ya da hareketli zirkonyum diş özellikli uygulamasından hangisinin yapılacağı ağızdaki diş sayısına göre belirlenmektedir. Sabit uygulaması sırasında dişlerin kesim işlemi yapılırken etle birleştiği bölgede kullanılacak materyallere uygun olarak bir basamak hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede yapıştırılan kuron ve köprünün ete baskı yapması engellenerek enfeksiyonun önüne geçilmiş olur.

Ağızdakileri gelecek yükleri karşılayamayacağı geniş eksiklikler bulunan durumlarda veya dişsiz sonlanan eksik alanlar olduğunda bölümlü hareketli olanlar uygulanır. Diş üstü hareketli olanlar ise ağızda yer alan yamuk ya da çarpık boyları uygun hale getirilerek ve kanal tedavileri de yapılarak üzerlerine hassas tutucular uygulanması şeklinde uygulanmaktadır. Genellikle tüm hekimler bu protez diş gruplarını uygulamak için gerekli eğitimi almış deneyim sahibi hekimler olsalar da, bazı özel durumlar içeren vakalarda laboratuvar ile koordineli olarak çalışmak gerekebilir.

Doğal dişlerde olduğu gibi de her gün fırçalanma işlemi yapılarak dişlerin besin artıkları ve plaklardan arındırılması oldukça önemlidir. Fırçalama işlemi, sadece temizliği açısından değil, ağız dokusunun sağlığı açısından önemlidir. Bunlar için hazırlanmış özel, yumuşak fırçaların kullanılması daha doğru olacaktır. Bunun dışında temizleyicileri veya ultrasonik temizleyiciler de kullanılabilir. Bunlar düştüklerinde kolayca kırılabileceklerinden temizliklerini düştüklerinde kırılmayacakları bir materyal üzerinde yapmak daha güvenilir bir yöntemdir. Protezlerin kurumamaları için kullanılmadıkları zaman temiz ve ılık bir suyun içinde bekletilmeleri gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.