Protez Diş Çeşitleri

protez-diş-çeşitleri
protez-diş-çeşitleri

Protez Diş Çeşitleri

Ağız içi sağlığı son derece özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. Çürüme, kırılma, sonrasında farklı dolgu müdahaleleri yapılmaması için özenle ve titizlikle dikkat edilmesi gerekir. Uygulama aşamaları sadece günde 2 kez fırçalama ile son derece titizlikle korunabilir. Yüksek aşamalardan geçmeden olası problemlerde kısa süre içerisinde tedavi imkanı bulunur. Bu nedenle hijyen önemlidir. İnsan sağlığına dikkat etmemesi durumlarında ağız yapısı içerisinde meydana gelen diş kırılmalarına ve çürümelere karşı, bu tip uygulanması gerekir. En rahat ve basit uygulamalardan biridir aslında. Aşamalarına göre farklı çeşitlerden oluşmaktadır. İki farklı türü bulunan uygulama teknikleri, çare olabilecek ilk yöntemler arasında yer alır. Yüksek oluşum koşullarında en iyi şekilde ve uygun fiyatlı uygulama olmakta. Protez diş çeşitleri iki farklı yöntemi ise, sabit uygulama ve hareketli uygulaması olmaktadır. Her alanda fayda sağlayan uygulama tekniği.

Alt yapısı sağlam ve daha sağlıklı olur. Çok uzun yıllar kullanımı mümkündür. Oldukça kaliteli ve mükemmel sonuçlar ortaya çıkarır. Tamamen damağa oturtmalı olması nedeni ile ağız içerisinde herhangi bir yara oluşumu meydana gelmez. Kesinlikle çıkma veya aşınma yapmayacağı için son derece iyi korunma sağlar. Düzenli bakım uygulamaları sayesinde çok uzun yıllar 9 ile 15 seneye kadar kullanım imkanı vardır. Kaybolan mine tabakası yapısının yerini en iyi şekilde doldurur. Büyük ölçüde ağız yapısına uyum sağlar. Uygulanması gereken aşamalar bellidir ve mutlak suretle gerçekleşmesinde büyük fayda vardır.

Aşamaları ile gerekli görüldüğü durumların başlıca nedenleri;
– Büyük boşlukları en iyi şekilde ağız yapısına uyum sağlayarak kapatır.
– Zayıflamış ve çürümüş kısımların tamamen gücünü desteklemek, kırılmasını önlemek için gerek görülmektedir.
– İmplant üzerinde destek oluşturmasını sağlamak için üst yapı amaçlı kullanımı durumlarında gerekebilir.
– Kırılmış, kökünden zarar görmemiş ve renginin yapısı yapısı tamamen bozulmuş kısımların görünümünü düzeltmesi daha iyi ve sağlıklı görünmesini sağlamak amacı ile tercih edilir.

Sabit uygulama tekniği nasıl gerçekleşir?
Diş yapısında köprü oluşturma yani, şekillendirmek küçültmek amaçlı kullanımlarında uygulanabilir. Protez diş çeşitleri arasında oldukça yaygın ve sıklıkta tercih edilen bir uygulama yöntemidir. Özellikle de görünüm düzeltmek amaçlı mutlak suretle tercih edilen en iyi sonuçları ortaya çıkaran yöntem yerini almaktadır. Ölçü alınma işlemi sonrasında en iyi şekilde 3 veya 4 seans içerisinde zaman kaybetmeden maksimum 1 haftada yapım aşaması tamamlanır. Çıkık ve ya kırık, yüzey düzgün olmayan kısımlar için tam ve sağlıklı görünüm elde etmek için tercih edilir. Metal destekli porselen yapı ile aksi gerek görülmedikçe uygulama aşamaları gerçekleşir.

Et kısımları için son derece zararsız ve yapay kısımlarında hiç bir şekilde sertlik olmayan yapıda gerçekleşir. Protez diş çeşitleri arasında yer alan hareketli uygulaması ise, hastaların diledikleri zaman takıp çıkarabilecekleri bir yapaylaşmadır. Sağlıklı olan kısımlarının boşluk oluşturulup kullanımına devam etmeyi, olmayan eksik dişlerin ise, aynı şekilde yapay ve dayanıklı bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır. Hareketli protezler de kendi alanlarında birçok farklılık yaratmaktadır. Bunlara örneklendirme gerekirse;

– Klasik parsiyel çeşidi.
– hassas bağlantılı.
– tam protez yok olan diş yapısı için.
– İmmediat
– Üst yapılı protez

Olmak üzere bir çok alanda farklılıkları bulunur. Ağız yapısında eksik olan bölgelerin doldurulması sağlam yapılı kısımların hala kullanımına devam etmesi için gerek görülebilir. Farklı diş teli tedavilerine göre çok daha hızlı ve sağlıklı bir işlem olmanın yanı sıra daha ekonomiktir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.