Kağıthane Dişçi

kağıthane-dişçi
kağıthane-dişçi

Kağıthane Dişçi (24 Saat Cumartesi Pazar Açık)

Ağız sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler
Diş hastalıkları en sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Fakat bu tip rahatsızlıklar günlük yaşantıyı direk etkilemediği için fazla önemsenmemektedir. Kağıthane diş hastanesi özel durumlar iinde bir jaç tane doktor bulundurabilir. Bu yüzdende kontroller ihmal edilir. Ancak unutulan bir nokta var ki o da ağızın sindirimin başlangıcı olduğudur. Yani ağız bakımının ihmal edilmesi beraberinde dişlerin sağlığının bozulmasına ve sindirimle ilgili sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilir. Gün içerisinde tüketilen tüm besinler ağız yoluyla sindirilir. Bu da çiğneme fonksiyonunun önemini vurgulamaktadır. Tükürük bezlerinden salgılanan sıvıyla besinler yumuşatılarak sonrasında çiğneme fonksiyonuyla parçalanır ve sindirilebilmesi için hazır hale gelir. Tüm bu işlevlerin yerine getirilebilmesi için de her organın sağlıklı olması gereklidir.

İşte tam bu evrede ağız bakımları devreye girer. Sindirim dışında konuşma, gülme gibi yetilerde ağız yoluyla gerçekleştirilir. Bu işlevlerde insan yaşamında son derece önemli fonksiyonlardır. Eğer ki sorunlar yaşanmaya başlanırsa katı besinlerin parçalanması zorlaşabilir, konuşma esnasında güçlük çekilebilir hatta telaffuzlarda sıkıntılar yaşanabilir. Ağız sağlığında genellikle iki hastalıkla karşılaşılır. Bu hastalıkların erken teşhisi için cumartesi pazar günü açık Kağıthane dişçi polikliniklerine gidildiğinde iyileşme şansları daha yüksektir. Ancak uzman bir hekim kontrolü yaptırılmadığında kaybına kadar varabilen sonuçlar yaşanabilir. Her ne olursa olsun evde yapılan bakımlarla birlikte bir sorun yaşanmasa dahi 24 saat açık Kağıthane acil diş klinikleri uzman doktor kontrolünden geçilerek gerekli bilgiler her zaman alınabilir. Bu sayede ağız sağlığı çok daha uzun ömürlü korunabilir.

Çürükler hakkında bilinmeyenler
Diş çürümeleri üç farklı sebepten dolayı oluşabilir. Hassas bir yüzeye sahip olunması, bakterilerin oluşumu için uygun zemin oluşturulması yani yemek artıkları ve son olarak asit oluşumunda etken olan mikroorganizmaların varlığı. Bu üç etmen arasında da en etkili olan yoğun şeker oranına sahip olan başka bir deyişle fazla karbonhidratlı besin tüketilmesidir. Evde yapılabilecek uygulamalarla son derece basit şekilde ağız temizliği sağlanabilir. Ancak bu temizlik adımlarının düzenli yapılması gerekir. Mutlaka sabah ve akşam olmak üzere en az iki kez fırçalanmalıdır. fırçanın yapısı ise çok sert olmamalıdır, çünkü asıl önemli olan fırçalama tekniğidir. Bunun yanı sıra ağız gargarası yapılabilir. Eğer ki gün içerisinde tüketilen besinlerden sonra diş fırçalama imkânı bulunmuyorsa musluktan akan duru suyla ağız içi çalkalanarak yemek artıklarının büyük kısmı temizlenebilir. Çünkü ağız içerisinin temizlenmemesiyle dişlerin üzerinde tabaka oluşumu olabilir.

Oluşan bu tabakaya ise plak adı verilir. Bu plaklar ağız içerisindeki bakterilerin yüzeyinde tutunmasını kolaylaştırarak zarar verilebilmesini kolaylaştırır. Tabii ki bu kimsenin yaşamak istemeyeceği bir durumdur. Çünkü yüzeyinde tutunan bakteriler zamanla diş minesine zarar vererek oyuklar açılmasına sebep olur. Bu oyuklardan zarar vermeye devam eden bakteriler zamanla sert dokudan yumuşak dokuya ulaşırlar ve böylece çürümeye başlayarak ağrılar hissedilmeye başlanır. Eğer ki bu durumlar yaşandığında Kağıthane nöbetçi diş doktoru kliniklerine gidilmezse sonuç kayıp olabilir. Bu ise ağız sağlığının fazlasıyla olumsuz etkilenmesine neden olur.

Diş eti hastalıkları hakkında
Ağız hastalıkları en önemli sorunların başında gelmektedir. Ağız temizliğinin iyi ve düzenli yapılmamasıyla son derece yakın ilişkisi bulunan bu hastalık kanamaya başlamasıyla kendisini gösterir. Bu durumun yaşanmasıyla birlikte kesinlikle bir hekim ile görüşülmesi gereklidir. Çünkü kanama başlangıcı aynı zamanda iltihaplanmanın habercisi de olabilir. Gerekli kontrollerin yaptırılmaması ve gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı durum daha da ciddileşerek çene kemiğine kadar ilerleyebilir. Diş etlerinde yaşanan ciddi boyuttaki rahatsızlıklarda dişlerin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.