İmplant

implant
implant

İmplant – 5 Dakikada Ağrısız (Üst Yapısı 45 Gün Sonra)

Ağızdaki dökülmüş dişlerin yerlerine yapay implant tedavisi olarak yeniden yapılabilmesi için bir kök görevi gören, vida şeklindeki bir yapıdır. En iyi dişçi maddesi olarak titanyum kullanılarak yapılır, bunun sebebi insan çenesinin titanyum maddesini vücudun bir uzantısı olarak kabul edip yabancı olarak görmemesinden kaynaklanır. Titantum maddesi ile hazırlanan implantların diğerlerine oranla çok başarı olduğu defalarca gözlemlenen bir gerçektir. Hekimlerin çok kullanmasının ve bu kadar yaygınlaşmasının sebebi her tür hastada kullanılabilir olmasından kaynaklanmaktadır. İşlemler yapılırken diğer dişlere herhangi bir müdahale olmaz, diğerleri kötü bir şekilde etkilenmezler.

Diş eksikliği yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu problemi yaşayan kişiler yemek yerken, konuşurken rahatsızlık duydukları gibi olmadıklarında çene eklemlerinde başka bir takım problemlere de sebep olabilirler. Bu problemi yaşayan hastalar için geliştirilmiş bir iyileştirme olmaktadır. Ağızda eksiklik olan bölgelerde çene kemiğinin zamanla erimesi gözlenmiştir. Çene erime problemi de neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. ağızdaki diğer doku ve yapılara da zarar vermediğinden veya etkilemediğinden çok fazla tercih edilmektedir. Sabit protez tedavisi yapılamayan durumlarda, hastanın hareketli ( çıkarıp takılabilen ) protez veya total protez istemediği durumlarda bir de yapılan protezlerin ağızda hastayı rahatsız edecek şekilde hareket etmesini önlemek amacı ile uygulanır.

Genel olarak sağlık problemi olmayan, çene yapısında tutunmasını sağlayacak kadar kemiği bulunan, diş etleri sağlıklı olan ve ağız bakımını düzenli olarak yapan kişilerde yüksek başarı oranına sahiptir. Çene yapısında yerleştiğinde tutunma yapacak kadar kemiği bulunmayan hastalarda başka bir takım ön tedaviler sonucunda gerçekleştirilir.

Kemik gelişimi sürecinin daha sonuna gelmemiş genç hastalarda, daha önce baş ve boyun bölgeleri için radyoterapi işlemi sürdüren kişilerde, sigara kullanımı fazla olan bireylerde tavsiye edilmez. Sigara kullanımının bu listeye girmesinin sebebi, sigaranın ağız içerisinde yapılan çalışmalar iyileşme sürecini baskılayarak azaltmasıdır. Yüksek tansiyon, otoimmun, hemofili ve diyabet gibi hastalıkları olan bireylerde doktorlar ile iletişim halinde çalışmalar yapılarak uygulanabilir veya doktorun kararlarına bağlı olarak uygun görülmeyebilir.

Uygulama süreci iki aşamaya bölünmüştür. İlk aşama içerisinde lokal anestezinin uygulanması ve diş etinin kaldırılması bulunur. Diş eti kaldırıldıktan sonra hasta ile önceki görüşmelerde ölçü alınarak hazırlanmış implantlar diş içerisine yerleştirilir. İkinci aşamada ise yapay kök kemik ve çene yapısı ile bütünleşebilmesi için bir süre beklenir. Daha sonrasında protez uygulamaları başlayabilir. Hastaların en çok merak ettiği konu ağrı / acı duyma konusudur. Ağızla ilgili olan problemlerde bireyler ağrı çekme korkusunu çok yaşamaktadırlar. Hastaların tedavisi sırasında ağrı veya acı duymaması için lokal anestezi uygulanmaktadır. Eğer hastanın korkusu ileri derecede bir korku ise veya başka bir takım doktorun gerekli gördüğü durumlar oluşursa genel anestezi uygulaması da yapılabilir. Bu durumda ekim öncesi anestezi uzmanının gelmesi gerekmektedir. Tüm muameleler bittikten sonra diş ağrısı çekmekten korkan hastalara en doğru tavsiye doktorun verdiği ağrı kesici ilaçları düzenli olarak kullanmak olacaktır. Ağrı kesici ilaçlarını düzenli olarak kullanan hastalarda ağrı oluşumu yoktur, ağrı kesiciler tamamen yeterli olarak görülmektedir. Swiss marka olan implant fiyatları her zaman rakamların zirvesinde durmaya devam etmektedir.

Diş kökü bitiren çoğu hasta diş çekimi müdahalelerinden çok daha az rahatsız edici bir uygulama olduğunu söylemişlerdir. Hasta kesinlikle ağzında bunları hissetmez ve dolayı rahatsızlık duymaz. Bu tedavi sürecinde malzeme seçimi uygulama aşaması ve takip aralıkları son derece önemlidir.

3 yorum

  1. Dişlerimin 13 tanesi döküldü. Bu boşluklar için implant gerektiğini doktor söyledi ama henüz yaptırmak için cesaretim yok. Acaba herhangi bir ağrı oluyormu, implant yapımından sonra yemekleri rahat yiyebiliyormuyuz bilen varsa cevaplayabilirmi

  2. merhaba hayırlı çalışmalar, 37 yaşındayım ve dişlerim hiç kalmadı gibi yani ön üstte 6 ön altta 9 dişim var implant yaptırmak istiyorum. sonrasında üstüne kaplama olması lazım demişti doktor ama çok yüksek rakam söyledi acaba sizdeki maliyetleri nasıldır yardımcı olursanız hemen gelip yaptırmak istiyorum teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.