İmplant Nedir?

implant-nedir
implant-nedir

İmplant Nedir? Uygulaması Nasıldır?

Doğal görünümün korunması oldukça önemlidir. Fakat bazı durumlarda doğal görünümü engelleyen bir takım faktörler ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu durumlar da birbirinden farklı yöntemler ile düzeltilmektedir. Günümüzde dişler için doğala en yakın olan alternatif, implanttır. Diğer protezlere göre çok daha iyi konuşabilme ve çiğneme özelliği sağlamaktadır. Bu denli kolaylık sağlayan formül, buna ek olarak da tamamen doğal bir görünüm kazanılmasını sağlamaktadır.

‘ İmplant nedir ? ‘ sorusunun cevabını birçok hasta bilmemekte ve bu yüzden ağrılarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Eksik olan yapılara tekrar eski fonksiyonlarını ve işlevini kazandırmak amacı ile yapılan bir tedavidir. Bu uygulamada çene kemiğine farklı malzemelerden yapılan ürünler yerleştirilmekte ve ağız tekrar eski fonksiyonlarına kavuşmaktadır. Malzemelerinin üretimi tamamen seri üretim şekline geçtikten sonra birçok farklı malzeme tipinde ürünler ortaya konmuştur. Fakat en çok kullanılanı ve en çok tercih edileni vida görünümüne sahip olan implantlardır.

Kimler Yaptırabilir?
Yapay kök için kullanılan vidaların belirli bir kalınlığı ve sertliği vardır. Bu sebeple de implantasyon adı verilen vidaların yerleştirilmesi için çene bölgesinin tamamen bu malzemelere uyumlu olması gerekmektedir. Boyut farkından veyahut da kalınlık olarak problem oluştuğu için daha çok bu ölçülere uygun kişilerde uygulanmaktadır. Çene kemiğinin kalitesi ve sağlamlığı sonrasında alınacak sonucu oldukça olumlu yönde etkilemektedir. Diş kökü yapılmadan önce diş etlerinin kontrolü yapılmaktadır. Sağlık durumu genel olarak iyi olan yetişkin kişilere de uygulanabilmektedir. Fakat gelişimini tamamen bitirmemiş ve diş etleri, çene kemikleri henüz gelişmemiş kişilerde bu tür tedaviler yapılmamaktadır.

Hastaya Rahatsızlık Verir Mi?
Bu tedavilerde her uzman farklı anestezi yöntemleri uygulamaktadır. Hastaya göre uygun yöntemler seçildiğinde herhangi bir rahatsızlık yaşanmamaktadır. Operasyon esnasında hizmet gören kişilerin tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede işlem sırasında acı hissedilmemektedir. Operasyon sonrasında ise gerçekleşen ağrılar ufak ağrı kesiciler aracılığı ile ortadan kaldırılabilir. Genel olarak diş çekiminden sonra yaşanan ağrı kadar bir ağrı bırakmaktadır. Bu sebeple de bu tedavilerinden korkulmaması gerekmektedir.

Avantajları Nelerdir?
Bazı kişiler alt çenesinde bulunan dişlerin neredeyse tamamını kaybetmektedir. Bu sebeple de çene hareketlerinde ve çiğneme hareketlerinde kişide sürekli bir ağrı oluşmaktadır. Bu ileri teknoloji ile alt çenesinde diş bulunmayan ve zarar görmüş kişiler bu yöntem ile eski sağlığına kavuşabilmekte ve sıkıntı yaşamamaktadır. Aynı şekilde üst çenede de dişlerin işlevini yitirdiği kişilerde implant uygulanmaktadır. Üst çenede bulunan protezler alt çeneye göre daha riskli olsa da bu yöntem ile kolaylıkla uygulama yapılabilmektedir. Bazı hastalar da sayı olarak tek dişini kaybetmiştir. Normalde bu tür problemli kısımları sökmek için 2 veya 3 farklı diş çekilmektedir. Fakat bu yeni yöntemi ile tek bir boşluk doldurabilecek şekilde işlem yapılmakta ve sağlıklı yapılardan vazgeçilmemektedir.

Bu Uygulama Kalıcı Mıdır?
Bu yöntem ile yerleştirilen implant fiyatları bakımından, kişinin ağzında yaklaşık olarak 30 yıl kalmaktadır. Fakat yöntem ile uygulanan işlemde beklenti 30 yıllık süreden daha da kısadır. Bu şekilde sağlıkların uzun ömürlü olmasının birçok farklı etkeni vardır. Tedavi gören kişinin ağız bakımı sağlıklı bir yol ile yaptığında kullanım süresini olumlu yönde arttıracağı gibi, sağlıksız diş kullanımında da kullanım süresi büyük ölçüde azalmaktadır. İyi bakım yapan ve sürekli olarak sağlık kontrolü yapan kişiler terapi sonrası yenilerini ömür boyu kullanabilmektedirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.