İmplant Nasıl Yapılır ?

implant-nasıl-yapılır
implant-nasıl-yapılır

İmplant Nasıl Yapılır
Uygulamasının Tarihi Gelişimi

Bu tarz iyileştirmenin geçmişi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk olarak implant nasıl yapılır bilgisine Çin’de bambu ağacı kullanılarak bu uygulamaları ile ulaşılır. Bambu ağacından yapılan çiviler kemiklere yerleştirilmiş ve kaybedilen diş yerine kullanılmıştır. Bir diğer uygulamada Mısır’da eksikliğin yerine insan dişi kullanılarak yapılmıştır. 20.yy da farklı malzemeler kullanılarak bu işlemi gerçekleştirilmiştir. Başarısını en erken gösteren örneği Greenfield implant sistemidir. Bunun diğer adı Greenfield sepetidir. Titanyumda yapılırken kullanılmıştır. İlk kullanımı 1940 yılındadır. Bu kullanım Bothe, Beaton ve Davenport tarafından gerçekleştirilmiştir.

Hastada bulunan organ eksikliklerini gidermek için yapılan bir uygulamadır. Bu sayede hasta herhangi bir kayba uğramaz. Eskiden girip çıkan protezler kullanılırken artık yerinden oynamayan ve sabit kalanlar daha sık kullanılmaktadır. Protezle olan farkı da bu oynayıp sabit kalma durumudur. Burada enfeksiyon olmazsa ömür boyu kullanılabilir. Yapay kökler yüksek seviyede bir teknoloji ile üretilmektedir. Bu üretim hassas tezgahlar olan cnc tezgahlarında yapılmaktadır. Hijyeni sağlama amacıyla da üzeri hidroksiapait veya sıvayla kapatılır.

Hemen hemen herkese uygulanmasında bir sakınca bulunmasa da veya yaş aralığı olmasa da çocuk yaşta bu işlem önerilmemektedir. Alt sınır yaşı 18 olarak önerilmektedir. Üst sınırı ise yoktur. Çünkü yaşı ilerlemiş kişilerde başarı oranı daha yüksektir. Bunun nedeni ise, yaşı ilerleyen kişilerde kireçlenmenin fazla olmasıdır. Bir diğer adı ‘ Diş Ekimi’ olan imlplant, hastanın çene kemiğine yapılan müdahaleler sonucunca eğer hasta tedavi edilemezse uygulanır. Eskiden yaklaşık 3 aylık bir süre beklenilmekteydi, ancak şimdilerde diş çekildikten hemen sonra 3 hafta içinde implant yapılmaktadır.

Uygulama aşamalarından önce bazı tetkikler yapılır ve için bir engele rastlanmaz ise çene kemiğine bir boşluk hazırlanarak başlanır. Bu hazırlanan boşluk, oraya koyulacak olan vidalı diş fiyatları liste boyutuna göre yapılır. Bu işlemden sonra yerine yerleştirilir. Çene kemiğine sıkıca tutunması için belli bir süre beklemek gerekir. Bu beklemenin sonunda üst tarafa geçilerek diş kronu yapılır. Bu uygulamalarda başarıyı implantta kullanılan malzemelerin kalitesi belirlemektedir. Eğer kaliteli ise bekleme süresi de kısalmaktadır.

Lazer Destekli Uygulamaları
Bu uygulamada dikişsiz yapılması avantaj sağlamaktadır. Öncelikle hastaların üç boyutlu tomografisi çekilir. Bu sayede yerleştirileceği yerin kemik dokusu hakkında ön bilgiler elde edilir. Bunun sağladığı faydayla ağrı hissi olmaz ve dişin iyileşme süresi kısalır. Lazer kullanılarak yapılan kök terapisinin bir diğer adı da minimal invazivdir. Eğer kemik hacmi yüksekse bu yöntem her yerde uygulanabilir.

Tomografiden sonra dişin yapılacak olan kısmı açılır. Bu yeri açarken erbium, diode, nd-yağ veya co2 lazerlerinden birinden faydalanılır. Bu sayede kemik dokusuna ulaşılır. Bu aşamadan sonra kemiğin en sert kısmı olarak bilinen kompakt kısmına erbium lazerle frez açılır. Bu açılan yere yerleştirilir. Bundan sonra implant yapılan kısma diode veya nd-yağ lazerlerle biostimulasyon yapılır. Bunun sayesinde gün sonrası oluşacak ağrı önlenmektedir ve yaranın daha çabuk iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu uygulama da sadece uygulanan bölgeye kemik ölçümü yapılır. Bu da her iyileşmenin süresine katkı sağlar. Gelişen teknoloji sayesinde, yapılan bütün uygulamada ve her türlü kemik cerrahisinde kemik dokusu bozulmamaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında kemik kaynaması da en yüksek seviye de olur. Bu işlemlerin hepsi, gelişen teknoloji ile maksimum düzeyde kalite ve minimum düzeyde risk ile kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.