İmplant Diş

implant-diş
implant-diş

İmplant Diş

Daha estetik ve sağlıklı gülüşler için gerekli olan yapay kökler.
Eksik olan dişlerin yerini tamamen orijinal dişten farksız olan, yapay diş ile doldurulmasına implant adı verilmektedir. Çok eski zamanlardan beri tercih edilen bir tedavi yöntemidir. İnsan sağlığına hiç bir şekilde zararı olmayan, dayanıklı ve sağlam malzemelerden elde edilen vidaların, kök kısmına yerleştirilmesi ile operasyon süreci başlamaktadır. İmplant diş marka ve kalitesine göre birçok alanda farklılık göstermektedir. Uygulama aşamasından sonra, normal şartlarda üç ay müddet ile kişiden kişiye değişebilen süreçler içerisinde çene kemiğine tamamen tutunup bütünleşmesi sağlanmaktadır.

Oldukça sık tercih edilen uygulama, sağlıklı kullanım ve bir ömür kullanma beklentisi içerisinde olanlar için faydalı bir iyileştirme tarzıdır. Özellikle çene kemiğinin yapısı olgunlaşmış olan 24 yaş sonrası için oldukça uygundur. 24 yaş öncesinde gelişebilen ve değişiklik göstermeye müsait olan çene yapısı nedeni ile zaman zaman değiştirebilmek ve tekrar uygulatmak gerekebilir. Ağız içerisinde bir veya birden fazla boşluk olması durumunda, rahatlıkla uygulanmaktadır. Çürümeye yüz tutan ve ileri ki zamanlarda problem yaratacak kısımların da tamamen alınıp, yapay diş uygulaması ile bölgenin tekrardan eski halinden daha sağlam hale getirilmesi mümkündür.

Operasyon öncesi ve sonrası hijyene dikkat edilmesi gerekir.
Özellikle operasyon esnasında gerçekleşen temizleme müdahalelerinin var sayıldığı nedeni ile öncesinden daha da önemli olan durum, yapay köklerin kemiğe kaynaşmasına kanıttır. İmplant üstü yapılacak olan köprü diş fiyatları yönünden çene kemik yapısının yeterli olduğu durumlarda uygulamasına hemen başlanabilen bir terapi şeklidir. Uygun olmadığı durumlarda ise, çene kemiği, yapıya en müsait hale getirilerek uygulama gerçekleştirilir. Yaş sınırlamasının olmaması fakat, genç ve ergenlik dönemindeki hastalarda ileri ki yaş seviyelerinin beklenmesi daha uygun olmaktadır. Operasyon son derece basit aşamalarla gerçekleştirilip, lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sonrası, ağrısız ve sızısız geçen müdahaleler arasında yer alır.

Hastanın ve hekimin uygun görmesi durumunda genel anestezi uygulaması da duruma göre tercih edilebilir. İşlem tamamlandığı gün içerisinde, hasta çok hafif sancı nöbetleri geçirebilir. Bu gibi durumların önüne ise, ağrı kesiciler ile geçilebilinir. Takılacak olan suni köklerin çene kemiğine tam olarak oturması ve bütünleşmesi ile gerçekleştirilmesi gerekir. Bu nedenle kişiye göre değişiklik gösteren uygulama aşamaları, normalde 3 ay en fazla 4 ay sonra yerleştirilir.

Operasyon sonrasında dişlere titizce bakım gereklidir.
Tedavi gerçekleştikten ve implant diş operasyonu tamamlandıktan sonra, düzenli olarak ağız bakımı ve hijyenine önem verilmesi, takılanların kullanım ömrü açısından oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Operasyon sonrasında hasta mutlak suretle en geç 3 ay süre ile periyodik bakımlara tabi tutulmaktadır. Aksatmaması gereken bu kontrollerde, gelişme süreci, yapısı ve nasıl kullanıldığı izlenimleri önem teşkil eder. uygulamasında önemli bir unsur, kullanılacak malzemenin genel olarak zirkonyumdan elde edilmiş olmasıdır. Hiç bir alerjiye yol açmaması ile birlikte, uzun yıllar boyunca kullanımı, ağız ve diş bakımına bağlıdır.

Eski görünümünden çok daha estetik görünüme kavuşmak isteyenler, beyaz ve ışığı yansıtmayan doğal görünümlü dişlere kavuşmak isteyenler için olmazsa olmaz unsurların başında gelen implant uygulaması, %97 kullanıcısını memnun etmektedir. Operasyondan memnun kalmak için güvenilir kliniklerde uzman doktorlar tarafından müdahale edilmesi gerekir. Tüm ameliyathane şartlarını gerçekleştiren kliniklerde tedavi gerçekleştirilebilir. Hijyenik ortamlarda ve hepa filtre uygulamalı operasyon odalarında uygulanabilir. Yeni diş yapısını ömür boyu kullanabilmek mümkün. Sadece düzenli fırçalama temizletme bakımları aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekir. Sağlıklı, sıcak ve soğuğa dayanıklı, ömür boyu kullanılabilen, sert besin maddelerini tüketebilecek kadar sağlam ve dayanıklı yapıdadır.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.