Etiler Dişçi

etiler-dişçi
etiler-dişçi

Etiler Dişçi – 24 Saat Gece Açık Acil Diş

Ağzımızdaki besinleri çiğnemek ve ısırmak amaçlı kullandığımız küçük kemik parçalarıdır. Onlar hayvanların da yaptığı gibi besinleri kesip parçalar ve çiğneme hareketi ile sindirimi kolaylaştırır. Bazı memelilerde birbirinin eşi olan (yunuslardaki gibi) insanlarda farklıdır, insanın ağzındaki dört çeşit, yassı (8tane) sivri köpek (dört tane) küçük azı ( 8 tane) ve büyük azı (12 tane) bulunur.

İnsan doğduğunda dişsizdir, daha sonrasında geçici ve kalıcı evreler olarak iki aşama geçirirler. 5-6 aylık olunca geçiciler çıkarken 6-12 yaş arasında düşerler yerine kalıcı olanlar çıkar. Çiğneme esnasında aralarına kaçan besin artıkları dokularında bozulmalara ve çürüklere sebep olurlar. Bu nedenle çok iyi ve düzenli fırçalamak gereklidir. Sıcak ve soğuk besinlere karşı mine tabakasının etkilenmesi için şoklardan korumak, asitli içecekler ile suyu art arda içmemek gerekir. Ceviz, fındık gibi kabuklu yemişleri de onlarla kırmamaya özen göstermek hasar görmemeleri açısından doğru olacaktır. Gece açık Etiler dişçi ile çocuklarınızı erken yaşta tanıştırmanız onları nasıl kullanacaklarını konusunda deneyimli yapacaktır.

DİŞLERİMİZDEKİ TABAKALAR
En dıştan içe doğru sıralarsak mine, sement ve pulpa isimleri taşıyan tabakalarla adlandırılır. Bu tabakalarından içten dışa sıralayarak açıklarsak,

MİNE
Mine, vücudumuzdaki en sert oluşumdur, içerisindeki yüksek oranda inorganik madde bulunmaktadır. Ağız içinde gördüğümüz bölümleri olan taç (kuron-crown) kısmını en dıştan koruyucu bir tabaka olarak çerçevelemektedir. İçinde pulpaya kadar varan kanalları olmadığı için duyarlı bir tabaka değildir. Yüzde 97 oranında kalsiyum tuzları içerir. Mine, apatit altıgen kristalleri formundadır. Kendini tamir edememektedir.

DENTİN
Ortadaki tabakanın adı Dentin’ dir. Yetişkin bir insanda yüzde 75’ i Dentin ile kaplıdır. Dentin taç kısmında Mine ile örülürken kök kısmı Sement ile örtülüdür. Canlı bir yapı olan Dentin yüzde 20 organik madde yüzde 70 mineral tuzlar ve yüzde 10 sudan oluşmaktadır.

PULPA
Orta kısmındaki sinir ve damarların olduğu bölgeye Pulpa ismi verilir. Taç kısmında başlar ve köklerin ucuna kadar iner. Kök ucunda dallanmalar yaparak çene kemiğinin içindeki sinir ve damarlarla bağlantı kurar. Kan damarları ile canlılığını korur. Pulpadaki aşırı duyarlı sinir hücreleri vardır.

SEMENT
Kökün etrafını kaplamakta olan kemiksi dokunun ismi Sement’ dir. Yüzde 65 i inorganik madde olan Sement sayesinde peridontal liflerin güçlü tutunmasını sağlar. Peridontal lifler, kökün çene kemiğine tutunmasını sağlayan dokulardır. Et çekilmelerinde Sement dokusu açığa çıkar. Diş eti sert lifli bir dokudur, kan dolaşımı ile beslenir. Uçuk pembe bir rengi vardır. Yanak ve dudak içini döşeyen 4-5 mm. lik dokuya mukoza adı verilir.

Çene kemiğine organik liflerle bağlıdırlar Bu tutunma ise periodonsiyum sayesinde olur. Bunlar esnemesine imkân vererek çiğnemeyle oluşan kuvveti çene kemiğine iletmektedirler. Diş eti iltihaplanınca periodonsiyuma kadar ulaştığında bu dokuda yıkım gerçekleşir. Bu doku iltihaplanırsa alveol kemiğinde de yıkım gerçekleşebilir. Etiler acil diş tedavisini en modern araçları kullanarak yapmaktadır.

DİŞ SAĞLIĞI ERKEN YAŞTA BAŞLAMALIDIR
Hamilelikte sağlığa özen göstermekle bebeğin sağlığı da büyük ölçüde risksiz olur. Hamilelikte beslenme doğacak olan çocuğun iyi gelişmesi için önemli olduğu kadar doğduktan sonraki beslenme sürecindeki emzirme sürecinde de bebeğin açısından doğru olur. Çocukların erken yaşta fırçalamayı öğrenmeleri, eğer çürükleri varsa hekimden korkmadan tedavi olmayı öğrenebilmesi ileride oluşacak hastalıkları da önleyecektir. Koruyucu hekimlikte tedaviye erken yaşta başlamak önemlidir. Çocuklar ne kadar erken yaşta hekimiyle tanışırsa ileride oluşacak hastalıklara karşı daha dirençli olacaklardır. Etiler nöbetçi dişçi çocuklarınızı oyun çağındayken gülmeye özendirerek sağlıklarına katkıda bulunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.