Diş Teli

dis-teli
dis-teli

Diş Teli Yapımı & Aşamaları

Her insan güzel gülüşe sahip olmak ister. Ama bu bazen ağzımızda yaşadığımız sorunlardan dolayı pek mümkün olmamaktadır. Düzeltme mekanizması noktada devreye girerek sorunlara kalıcı çözümler üretir. Çoğu insan genetik olarak doğuştan çene ve ağız yapısı bozuk olarak dünyaya gelir. Çoğu insanda sonradan kaza veya çarpma etkisi ile ağız ve çene bozukluğuna uğrar. Ucuz diş teli yapılan kişilerde bu sorunlar ortadan kalkmaktadır. Bu braketler yaklaşık 1 ile 3 yıl arası kalmaktadır.

3 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar hazırlık aşaması, basamak planı aşaması ve ağız içine takılma aşamasıdır. İlk olarak hazırlık aşamasında ağzınızın panaromik filmi ve fotoğrafları çekilir. Daha sonra model ve ölçüler alınır. Bu ölçü alma işlemi önce üst çeneden başlar, daha sonra alt çene ölçüsüne geçilir ve bu işlemler her çene için 30 saniye kadar sürmektedir. İkinci aşama olan tedavi projesi aşamasında, çekilen film ve yapılan kontrole göre neler yapılacağı planlanır. Aklınıza takılan bir şey olduğunda bu aşamada doktorunuza mutlaka sorun. 1 hafta takmanız gereken elastik seperatörler azı dişlerinize yerleştirilir. Bir haftadan sonra bu yerlere bantlar yapıştırılacaktır. Bazı aşamalarda ilk önce ağız hijyeni gerekebilir ve çekim işlemi yapılır. Hassas dişler için braket takılmadan 1 veya 2 hafta önceden iyice fırçalamak önerilir.

Üçüncü takılma aşamasında önce dişler kurutulur ve asitlenir. Asitleme metodu sağlam bir şekilde tutunmasını sağlamak için yapılır. Bu işlemden sonra teli yapıştırma işlemine başlanır. Bu aşamada doktorunuz bulunan 2 tür yapıştırıcıdan hangisini kullanmayı uygun görürse onu kullanır. Bu yapıştırıcılar ışınla sertleşen yapıştırıcılar ve kimyasal sertleşen yapıştırıcılardır. Daha sonra elastik ligatürleri yerleştirmeye geçilir. Bu aşamada yetişkinlere şeffaf olan, çocuklara ise renkli olan takılır. İşlemler her iki çene için ayrı ayrı yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir. Bu işlemler sırasında lokal anestezi kullanıldığı için asla acı duymazsınız.

Hizmet bitimi sonrası ise braketlerin bakımı çok önemlidir. Özellikle ağız temizliği çok önemli olup yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara da dikkat etmeniz gerekir. Dişler çapraşık olduğundan dolayı aralarına yemek artıkları daha kolay ve daha çabuk girmektedir. Buda çürüklere neden olmaktadır. Bu nedenle ağzınızın hijyen bakımını aksatmadan yapıp, günlük olarak 3 kez mutlaka fırçalamanız gerekir. Bunların yapılmaması kopmasına neden olabilir. Braketler, ağzınızda doktorunuzun belirleyeceği süre kadar kaldıktan sonra çıkarılma aşamasına gelinir. Bunun için özel malzemeler kullanılır. Bu malzemeler sayesinde her iki çenedekiler yaklaşık 1- 2 dakikada çıkarılır. Daha sonra üzerinde kalan yapıştırıcılar tamamen temizlenir. Bu işlemler toplam olarak 2 dakika kadar sürmektedir. Tel çıkarma işleminden sonraki süreçte dişleriniz eski yerlerine gelmek ister. Bu nedenle oynama olmaması için hareketli pekiştirme apereyleri kullanılarak eski çarpık haline dönmesi engellenir.

Metaller de dişlerin üzerine yüksek kalitede olan ve paslanmayan çelikten üretilen metal koyulmaktadır. Damon braketlerde kapaklar bulunmaktadır. Arka diş teli olduğunda serbest bir şekilde kayar. Bu sebeple sürtünme daha az olup zaman daha hızlı işlemektedir. Seramik olanlar beyazdır, bu nedenle daha estetik durmaktadır. Ancak biraz daha büyüktür. Bu nedenle daha dikkatli kullanılması gereken çeşididir. İnvisalign telsiz tedavide şeffaf plaklar kullanılır. Bu yüzden telsiz işlem olarak bilinir. Lingualler dışarıdan görünmeyen düzeltme sistemleridir. Dilin arka kısımlarına yerleştirilenler ise görüntü açısından daha çok tercih edilir. Genellikle kişinin ağız yapısına ve ağzındaki tedavi aşamalarına göre değişir.

6 yorum

  1. hayırlı çalışmalar kızım için diş teli taktırmak istiyorum ama hangi tel ne kadar ve tedavi süresi ne kadar bilmek istiyoruz. kızım 14 yaşında tüm dişleri çktı ayılır ve ön dişleri eğildi

  2. Merhaba kızım için diş teli taktırmak istiyorum. Tedavisi ne kadar sürer ve diş teli ne kadar bilmek istiyorum. Kızım 14 yaşında sadece ön dişlerinin arasında bir boşluk var.

  3. Merhaba, ben bugün aramıştım yurtdışındaki yeğenim için fiyat bilgisi almıştım onlar avusturyada doktorların diş teli sonrası kontrolü kabul etmiyorlar onlar her ay olursa istanbula gelip gitmeyi istiyorlar bana Whatsapp hattı yada e-mail adresi verebilirseniz size fotoğraf atmak istiyoruz.
    yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.