Diş Teli Temizliği

diş-teli-temizliği
diş-teli-temizliği

Diş Teli Temizliği

Braketlerin zarar görme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda normal ağız temizliğine göre daha fazla özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca tellerin varlığından dolayı daha fazla hijyene ihtiyaç duyacağı da kuşkusuzdur.

Kullanılan Diş Fırçasının Çeşidi
Braketlerin lazerle yapıştırılması sırasında kullanılan fırçaların türünün ve birden fazla çeşitte olmasının ayrı bir önemi vardır. fırçanın her yere ulaşması güç olduğu için hekimlerin tavsiye ettiği fırçalar ile yardımcı hijyen sağlayıcı ekipmanlar kullanılmalıdır. Öncelikle kullanılacak fırça çok lifli olmalıdır. Bu hususta ortodontistlerin tavsiyeleri de paralellik göstermektedir. Çok lifli fırçanın kullanılmasının sebebi normal tel fırçalarının zarar verme ihtimali olmasıdır. Ayrıca fırça yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz olmalıdır.

Ara Yüz Fırçası
Ara yüz fırçası diğer fırça türlerine göre daha ince ve uzun yapılıdır. Ara yüz fırçası normal diş fırçalarının aksine daha sert yapıda olmalıdır. fırçalama işleminin ardından kullanılan ara yüz fırçası spesifik olarak kullanılır ve çok ince olduğu için tellerin arasında optimum düzeyde hijyeni sağlamada yardımcı bir ekipmandır. Fırça seçimi, fırçanın kullanma sıklığı, ömrü ve malzemeleri, temizliği ve bakımı ayrıca önem arz eden durumlardan bir kısmıdır. Bu kriterlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi ara yüz fırçasının yapısının da son derece önemli olması gözden kaçmamalıdır.

İp Kullanımı
Fırça ve ara yüz ipleri haricinde mutlaka oltaya benzer sicim kullanımına da özen gösterilmelidir. Zira ip bu iki ekipmana nazaran braketlerin arasına daha rahat ulaşımı sağlayacak ve hijyenin sağlanmasında büyük faydası olacaktır. tel tedavisinde kullanılan diş ipinin ucu sert olmalıdır. ip günde veya en az iki günde bir mutlaka kullanılmalıdır.

Ağız Bakım Suyu
Hijyenleştirme sırasında tüm bunların yanında ağız bakım suyu da kullanılmalıdır. Ağız bakım suyu tedavisinde temizliğin son aşaması olarak sayılabilir. fırça, ara yüz fırçası ve ip kullanımının ardından ağız bakım suyu ile gargara yapılarak temizlik çok büyük ölçüde sağlanmış olacaktır. Tüm bunların kullanımı bir rutine dönüştürülürse doktor hizmeti hijyen içinde sürdürülür ve tedavinin aksamaması dolayısıyla da vaktinde tamamlanması sağlanabilir.

Kullanılan Macunun Türü
Braket sisteminden sonra kullanılan macunun çeşidi de önem arz eder. tel takılı iken kullanılan diş macunu mutlaka florürlü olmalıdır.

Fırçalama Sayısı ve Aralığı
Braket temizliğinde normale nazaran daha fazla ehemmiyet gösterilmesi gereklidir. Bu sebeple normalde iki üç defa olan günlük fırçalama sayısı üç ile dört defaya kadar çıkmalıdır. Hatta öğün sayısı arttıkça fırçalama sayısı da artmalıdır. Zira tellerin arası yemek artıklarının daha fazla yer edinmesine zemin sağlar ve hemen yemekten sonra fırçalama gereği doğurur. Aksi halde yemek artıkları taşların oluşumuna ve devamında da zarar görmesine sebep olacaktır. Ayrıca telin varlığından dolayı taşların temizlenmesi daha zor olacak ve uygulamanın aksamasına dolayısıyla da tedavinin zamanında tamamlanmasına sebep olacaktır. Temizlik esnasında daha fazla su kullanımı, daha fazla çalkalama ve suyun sıcaklıklarına son derece dikkat edilmesi gereklidir. Suyun çok fazla soğuk yada sıcak olması sakıncalıdır.

Terapi Sırasında Tüketilmesinden Kaçınılacak Yiyecek ve İçecekler
Mine tabakasına yapışacak türde yiyeceklerden, tellerin üzerinde boya bırakacak türde yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu doğrultuda karamelli yiyeceklerden, tatlı ve şekerli diğer gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı; şarap, üzüm, köri sosu, sigara gibi leke bırakacak ürünler tüketilmemeye çalışılmalı, mümkün olduğunca yumuşak ve doktorunuzun tavsiye ettiği yiyecekler tüketilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.