Diş Teli Ağrısı Olurmu?

diş-teli-ağrısı-olur-mu
diş-teli-ağrısı-olur-mu

Diş Teli Ağrısı

İlk kez tel taktıracak olan insanların çoğu yaşayacakları acı çekmekten ve ağrıdan çekinmektedirler. Diş teli ağrısı, ilk kez taktıran biri için oldukça normal bir durumdur. Çok uzun süre sürmeyen bu durum kısa zaman içerisinde geçecektir. Taktırdıktan sonra hissedilen ilk şey ağrıdan çok rahatsızlıktır. Ağız içinde yabancı bir madde bulunduğundan buna alışmak kolay olmayacaktır. Özellikle ilk bir hafta yemek yemede, çiğnemede birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Ağız içerisinde bu malzemeler varken eskisi gibi her şeyi yemek mümkün olmayacaktır.

Ama zaman içerisinde tüm bunlara alışılır ve diş üzerindeki hassasiyette gidince normal hayata dönüş kolaylık kazanır. Burada kalitesi bu noktada oldukça önemlidir. Esnek ve rahat bir yapıya sahip olan modelleri hastanın bu süreci çok daha rahat atlatmasını sağlayacaktır. Bu yüzden en güvenilir uzman ve sağlık kuruluşu tercih edilmelidir. Ucuza yaptırılan sınıflarında bu rahatsızlık sürecinin uzama ihtimali oldukça yüksektir. Seçilen modeli de bu rahatsızlık süreci üzerinde etkilidir. En çok tercih edilen modeli metal braketlerdir. Bu modeli en güvenilir ve işe yarayan modellerinden biridir.

Diş teli ağrısı oluşması için birçok neden mevcuttur. Bunlardan ilki yeni taktırılanlar dan dan dolayı oluşan hassasiyettir. Yemek yeme konusunda yaşanılan zorluklarda bu hassasiyet ile birlikte oluşan sorunlardandır. Takılma esnasında hiçbir ağrı yaşanmaz ama daha sonrasında bu tarz kısa süreli hassasiyetleri yaşamak son derece normal bir durumdur. Bu tarz ağrıların başlıca sebeplerinden biri ise ağız yapısının uyum sağlamaya çalışmasıdır. Bu sebeple hafif ağrılar görülebilmektedir. İlk haftalarda doktor kontrolleri yapılması gerekir. Doktorun tel ile yapacağı hafif oynamalarda ağrı yaşanmasına neden olabilir fakat bir süre sonra tüm bu işlemler biteceğinden ağrıda azalarak kaybolacaktır.

Braket yaptırmanın çok büyük problemleri olduğu söylenemez. 1-2 yıl sonra ortaya çıkacak olan sonuç genelde başarılı olduğundan başlangıçta birkaç soruna katlanmak son derece normal bir durumdur. Ayrıca problemi denince akla diş ağrısı ve yemek yeme sorunu gelmektedir. Ağrısı sadece ilk birkaç haftada görülen ve zamanla geçen bir sorundur. Yemek yeme sorunu ise takılan süre boyunca dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Fakat başlangıçta herkes alışmakta zorluk çekse de zamanla ne yenmesi ve ne yenmemesi gerektiğini anlaşılacaktır. Yemek yerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta asitli olan tüm içeceklerdir. Asitli içecekler kesinlikle içilmemelidir.

Asitli içeceklerin tüketilmesi tellere zarar vereceğinden uzun vadede daha büyük sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Yenmemesi gereken ikinci yiyecek grubu isse yapışkan yapılı yiyeceklerdir. Bunların başında sakız gelir. Sakız onları yerinden oynatabilecek bir maddedir bu yüzden uzak durulmasında yarar vardır. Gene lokum, jeli bon gibi yiyeceklerde aynı sınıfa girmektedirler. Eskiden kolaylıkla ısırarak yenebilen elma, armut gibi meyvelerin doğranarak yenmesi gerekmektedir. Sadece meyveleri değil sandviç gibi yiyecekleri ısırmak da tellere zarar verebilen eylemlerden biridir.

Bu nedenle bölünerek yenmesinde yarar vardır. Bu tarz yiyecekler tüketildiyse ve ayrıca bir oynama varsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzman yardımının alınmaması daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Takıldığında ortaya çıkan son problem ise ağız içi yaralarıdır. Özellikle ilk dönemlerde ortaya çıkan bu yaralar telin ağız içine değmesi sonucu oluşur. Bu yaralara engel olabilmek için bir uzman yardımı alınmalıdır. Uzman doktorun vereceği sakızımsı madde ağza değdiği yerlere yapıştırılmalıdır. Böylece oluşabilecek olan tüm ağız içi yaraları engellenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.