Diş Kaplama Fiyatları

diş-kaplama-fiyatları
diş-kaplama-fiyatları

Diş Kaplama Fiyatları

Halk arasında kaplama olarak bilinen protez uygulamasıdır. Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerinin doldurulması için veya estetik görüntünün sağlanması için yapılan uygulamalardır. Bu sayede kişinin çiğneme ve konuşma yetkinliklerinin sağlıklı şekilde yapılması amaçlanır. Hiçbir şekilde kullanılamayacak olan ya da tamamen zarar görmemiş dahi olsa ilerleyen zamanlarda daha fazla zarar görmemesi için kurtarmak adına porselen protez diş  kaplama başlıca yapılan uygulamalardandır. Ağız sağlığı açısından son derece faydalı olan bu uygulama birçok kişi tarafından tercih edilen bir işlemdir. Protez işlemlerindeki amaç, kişinin yüz yapısına uyum sağlayan ve doğal haline en yakın şekilde çiğnemeyle konuşma yetisini yerine getirebilmesi için yapay dişlerin yapılmasıdır. Bu sebeple protez yaptıracak olan kişinin genel yüz hatları ve ağız yapısı dikkate alınan noktalardır. Yapılacak olan uygulamaya göre maliyetler hakkında değişiklikler olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Porselen diş kaplamayı (protezi) kimler yaptırabilir?
Genel anlamda bilgi paylaşmak gerekirse :

– Farklı nedenlerden dolayı kaybetmiş olan kişiler,
– Kırılmış, renk değişimine uğramış veya şekil değişikliği yaşamış olan kişiler,
– Ortodonti tedavisi yaptırmak isteyen ya da yaptırmayı düşünen kişiler,
– 18 yaşını doldurmuş olan kişilere porselen yapılabilmektedir.

Metal destekli porselen neye denir?
İsminden de anlaşıldığı üzere, bu tür işlemi yapılırken porselen malzemenin altına metal alaşım yerleştirilerek yapılan bir uygulamadır. Tamamen dokuya uygun, dayanıklı Krom – Kobalt veya Krom – Nikel alaşımıyla yapılmaktadır. Porselen protez alt kısma yerleştirilen metal alaşım malzemeden etkilendiği için estetik açıdan ağızın ön bölgesinde kullanılmamaktadır. Çünkü alt kısımdaki metal ışık görmediğinden dolayı mat bir görüntüyle birlikte diş eti seviyesinde koyu bir hat oluşturmaktadır.

Zirkonyum porselen ne demek?
Zirkonyum porselen, metal porselen işlemi gibi yapılan bir uygulamadır. Ancak metal alaşım gibi koyu bir hat görüntüsü yerine beyaz renkte zirkonyum alaşım kullanılarak daha estetik görüntüye sahip olan protezlerdir. Elbette bu uygulamayla birlikte diş kaplama fiyatları biraz daha değişkenlik göstermektedir.

Zirkonyum porselenin avantajları neler?
Oldukça estetik bir görüntüye sahip olan zirkonyumlar:

– Doğal diş yapısına en uygun ve yakın görünüme sahip olunmasını sağlamaktadır,
– Işığı yansıtan özel alaşım malzemesidir,
– Alt yapı uygulamasında beyaz bir alaşım kullanıldığı için doğal renge yakın bir hat çizgi görüntüsü oluşmaktadır,
– İnsan vücuduyla tamamen uyumlu bir malzemedir ve alerjik reaksiyonlara yol açmamaktadır.

Full porselen ne demek?
Üst düzeyde dayanıklı olacak şekilde güçlendirilmiş porselen malzemeden yapılmaktadır. Alt yapısında her hangi bir alaşım maddesi bulunmamakta ve kullanılmamaktadır. Uygulanan diğer diş kaplama fiyatları ile arasında yüksek oranda maliyet farklılığına sahiptir. Ancak doğal diş yapısına en yakın olan ısıl işlemdir.

Laminate(laminatvener) nedir?
Bu kaplama çeşidine aynı zamanda yaprak porselen adı da verilmektedir. Özellikle ön bölgesinde sorun yaşayanlar için, porselenden hazırlanan bir tabakanın ön yüzeyine yapıştırılmasıyla gerçekleştirilen estetik görünüm amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Porselen malzemeden hazırlanan bu tabaka ince ve yarı geçirgendir. Hali hazırda kullanılabilen diş yüzeyine kusursuz uyum ve titiz bir şekilde yerleştirilmektedir. Oldukça ince yapıya sahip olmalarından dolayı ve herhangi bir metal alaşım içermemelerinden dolayı estetik amaçlı kullanım için ideal olmaktadır.

Laminateyi kimler yaptırabilir?
Bu türüyle ilgilide genel olarak bilgi paylaşmak gerekirse :
– Estetik görüntüsünden memnun olmayan kişiler,
– Ağızın ön bölgesinde bulunan dişlerinde kırık olan veya ayrıklık bulunan kişiler,
– Yine ön bölgede bulunan dişlerinde renk değişikliği ya da farklılığı bulunan kişiler yaptırabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.