Diş Çekimi

diş çekimi
diş çekimi

Diş Çekiminde Bilinen Yanlışlar

Çeşitli sebeplerden dolayı çürümektedir veya diş oyuklarının oluşmasıdır. Kişiler böyle sorunlar olduğunda direkt uzman bir doktora başvurmak isterler. Bu durum bazı küçük problemler karşısında doğru değildir. Çünkü kök çekimi vücudun istemediği bir davranıştır. Burada kendiliğinden çıkması gereken bir dişi başka birinin müdahalesi sayesinde çıkarıldığında yapının bozulmasına neden olunur. Uygulama yapıldığında bu durum çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Çok ciddi ağrılar, problemler yaşanmadığı sürece diş çekimi yapmak doğru değildir. Doktorlarda bu durumun böyle olmasını istememektedirler.

Kişiler bu durumdan rahatsız olduklarından dolayı ya da acı çektiklerinden dolayı doktorlara yaptırmaktan başka çare bırakmazlar. Doktorlar aynı zaman da sonra oluşabilecek komplikasyonları bildiği için kişiye anlatmalı ve kişide bu komplikasyonların olmaması için kendi ağız sağlığına dikkat etmesi gerekir. Doktorun dediklerini ciddiye almayan, dikkatli bir şekilde dinlemeyen kişilerin yanlış bir tedavi uyguladıklarında çok acı çekmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Uygulamayı yaptıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler
Çekimden sonra doktor tarafından koyulan pamuğun veya gazlı bezin 20 ya da 25 dakika kadar sıkı bir şekilde ısırılması gerekir. Bu işlemin yapılmasının sebebi çekilen dişin boşluğunda kanamayı durdurmak ve iyileşme süreci için pıhtı oluşturmaktır. Eğer yeteri kadar tampon yapılmaz ise pıhtılaşma gecikecek ve iyileşme süreci uzayacaktır. Bu durum kişide ağrılarının başlaması ve artması demektir. Yaşanan ızdıraplardan bir tanesi bu ağrıdır. Birde anesteziden dolayı diş çekimi yapılan bölgenin uyuşukluğu geçmesinden kaynaklı bir keder olabilir. Bu hissi novalgine sayesinde hafifletebilirsiniz. Ancak aspirin kullanmamak gereklidir. Aspirin kanın sulanmasını sağlayan bir ilaç olduğu için kanamada artışa sebep olabilir. Devam eden ağrı var ise 2 gün içinde geçmesi beklenir ancak geçmez ise doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Çekimden belli bir zaman sonra eğer sigara kullanıyorsanız kesinlik içmeniz önerilmez. Aynı durum alkol içinde geçerlidir. Sigara ve alkol pıhtılaşmayı engelleyecek kimyasallar barındırır. Aynı zaman da çok sıcak ve çok soğuk içecekler içilmemesi önerilir. Burada önemli olan pıhtının yapımı ve bozulmamasıdır. Bazı durumlarda diş kökünün yapısı bozulmaktadır. Kök yapısının bozulması veya çıkması iyileşme sürecini uzatmaktadır. İyileşme sürecinin uzadığı durumda kişiler ağız sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yedikleri ve içtikleri besinlere çok dikkat etmek gerekir. Ağız sağlığını korumak için mutlaka doktoruna başvurmalı aynı zaman da belirli aralıklarla düzenli olarak doktora takip ettirmelidir.

Muamelat sonrası ağızda bulunan gazlı beze bası yapıldığında bu süre kısa tutulursa kişinin ağzında iltihaplanma olabilir. Bu iltihaplanma kesinlikle bir doktora gösterilmelidir. Özellikle gece uykunuzdan çok şiddetli bir ağrı ile uyanırsanız iltihap düzeyi artmış demektir. Ağrı kesicilerle destek verilse dahi bu dokunaklar belli bir zaman sonra tekrar devam edecektir. Ağzın boş durduğu anlarda yapılan bölgenin dil aracılığı ile teması kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. İstemeden olan temaslar hariç bilerek yapılan temaslar sonucu bölgedeki yapının bozulması, iyileşme sürecinin bozulmasına aynı zaman da pıhtılaşma sürecinin tekrardan başlamasına sebep olacaktır.

Kanamaların belli bir zaman sonra durduktan sonra tekrar bu şekilde devam etmesi iyileşme sürecini yeniden başlatmak zorunda kalacaktır. Bu dönemlerde ağrılarınızın artması beklenir. Bu şekilde bir durum oluştuğunda doktora gitmeden, evinizde bulunan acı keder gidericileri kullanmak gerekebilir. Ağrı kesicilerden aspirin kesinlikle önerilmez. Kök çıkımı olduğunda aynı şekilde dil ile temas halinde bulunulması doğru değildir. Doktor kontrolünde olan kök yapısı herhangi bir temas halinde kopabileceğinden veya bozulabileceğinden temas edilmesinde dikkat edilecek bir durumdur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.