Damak Diş

damak diş
daak diş çeşitleri

Damak Diş Yapımı

Damak protezi, özellikle yaşlı insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir protez çeşididir. Birçok diş sorunun bir arada bulunduğu durumlarda uygulanan terapilerden biridir. Çıkarılabilen bir yapıda olduğundan kullanımı kolaydır ve temizlik işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Günümüzde protez diş için birçok farklı yöntem geliştirilmiştir. Diğerlerinden farklı olarak kalıcıdır ve çıkartmak mümkün değildir. Fakat implant gibi yöntemler diş kaybının fazla olduğu durumlar için uygun değildir. Bu gibi durumlarda uygulama açık şekilde güvenli olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde bu tip malzeme çeşitlerinde de gelişmeler yaşanmıştır. Yeni çıkan protezleri ağızda daha az oynama yaptığından alışma süreci yaşanmasına gerek yoktur. Bunlar için özel olarak implant sistemi kullanılmaktadır. Diğerlerinde ise alışma süreci biraz zorlu geçebilmektedir. Özellikle ağız içinde ortaya çıkan yaralar hastanın kullanmak istememesine neden olabilmektedir. Bu da alışma sürecinin uzamasına neden olacaktır. Ağız içinde buna bağlı olarak oluşan yaralar için bir uzman desteği alınmalıdır. Bu yaraların sebebi ürün üzerindeki sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

Bir uzman yardımı ile diş üzerindeki sorunlar giderilebilir bu da yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Tedavi sonrasın da alışmak için yapılması gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle ilk gün hiç çıkarılmadan takılmalıdır. Bu ağızda oluşacak olan yaraların ortaya çıkmasına ve hatalı kısımlarının düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Daha sonraki günlerde gün boyu takılanları da akşamları mutlaka çıkarılmalı ve temizliği yapılmalıdır. Başlarda oluşan yaralar zaman içerisinde geçecektir.

Bu yüzden düzenli olarak kullanılmaya devam edilmelidir. Buna alışma sürecinin uzamaması için ilk günlerde dişlere yapışabilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle sakız çiğnenmesi ilk günler için uygun değildir. Tabi ki daha sonra bu tarz yiyecekleri yiyebilmek mümkün olacaktır. Fakat başlangıçta uzak durulması alışma sürecine hız kazandıracaktır. Bu tedavi sürecinde ve ilerleyen aşamalar da yapılabilecek en büyük hata protezi sürekli takmamak ve ağız içinde yaralar oluştuğunda protezi çıkartmaktır. Ayrıca sürekli takmak alışma süreci için son derece önemli bir etkendir.

Yapımında kullanılan birçok malzeme vardır. Bu malzemeler ürünün listesindeki mali raporların kalitesini belirlemektedir. Ülkemizde en çok kullanılan iki kalıp malzemesi vardır. Bunlar; Oranwash ve Zetaplus kalıp malzemeleridir. Bu iki malzeme aynı anda kullanılır. Zetaplus sert bir malzemedir bu yüzden esas kalıbın yapımında kullanılamaz. Zetaplus ile hazırlanan kalıp üzerine Oranwash sürülmesi kalıbın daha yumuşak bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Sonuçların daha kaliteli ve sağlam olması isteniyor ise yapay kök kullanılmasında yarar vardır. İmplant ile yapılan kancalı çıtlıtlı yarım parsiyel damak diş uygulaması cezbedip biraz daha artsa da sonuç çok daha garanti olacaktır. Çıtçıtlı ile yapılan protezler de talep gören uygulamadır. Bu yöntem bütçeye uygunluğu sebebi ile daha çok rağbet görmektedir. Eğer yapılan işlem doğrudan uygulanacak ise hastanın uygun olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Cerrahi bir işlem olduğundan normal protezlerdeki gibi kısa sürede tamamlanamayacaktır.

Uygulanacak olan işleme göre liste maliyetleri değişiklik göstermektedir. Suni kök ile yapılan damak protezleri daha sağlam olacaktır fakat maliyetlerde aynı oranda artış göstermektedir. Vida dişlerin kullanılabilmesi için hastanın kemik yapısının uygun olması gerekmektedir. Çıtçıtlı ile yapılan damak için de mevcuttur. Bunların ücreti biraz daha uygun olmaktadır. Fiyatların belirlenmesi için ilk önce muayeneden geçilmesi gerekmektedir. Daha sonra uygulanacak olan malzeme ve sınıf çeşidine göre rakam belirlemesi yapılır. Bu tablodaki bütçeye uygun ise tedavi işlemlerine başlanabilir.

8 yorum

  1. Bonjour je dois refais mes dents je dois refais là-haut tout parce que j’ai aucun. Maintenant j’ai un prothèse qui peut se enlever mais je suis intéressé pour faire les dents chez vous ça va coûter combien en prothèse fixe je dois refaire en bas aussi parce que vraiment j’ai mauvaises dents? Merci

  2. Iki kaplama disim var sag altta protez kullaniyorum ama hic memnun degilim gittigim disci saglam olanlari bile cekip beni mahvetti cittli protez ne oluyor fiat ne kadar tutar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.